Sprawności

Co to jest?
To odznaczenia, które można zdobyć za wykonywanie zadań. Jest mnóstwo sprawności dotyczących sportu, zwierząt, roślin, muzyki - każdy znajdzie coś dla siebie!

są cztery poziomy trudności sprawności i kolory kółek, w których je wyszywamy:

  • sprawności jednogwiazdkowe (*)− kolor granatowy,
  • sprawności dwugwiazdkowe (**) − kolor zielony,
  • sprawności trzygwiazdkowe (***) − kolor czerwony,
  • sprawności mistrzowskie − kolor czarny.
Kółka na sprawności powinny mieć ok. 2,5 / 3 cm - tak, żeby zmieściły się trzy obok siebie na prawym rękawie


Po co są sprawności?
Pozwalają się rozwijać - robić nowe, ciekawe rzeczy, nauczyć się czegoś przydatnego. Możemy się dzięki nim stać lepsze! No i super wyglądają wyszyte na mundurze!

Konkurs sprawności!
W drużynie trwa konkurs sprawności! W harcówce wisi tablica, na której Kadra zaznacza pinezkami kto zdobył jaką sprawność! Osoba, która zdobędzie najwięcej sprawności w roku szkolnym 2014/2015 (nie licząc obozu) wygrywa!! Nagrodą jest dyplom, cenna nagroda rzeczowa, a przede wszystkim duma z bycia Superharcerką!! : ))

Jak zdobyć sprawność?

Krok 1. Wybieramy sprawność. Na zbiórkach drużyny często jakąś otwieramy wspólnie. Można zapytać o radę zastępowe, przyboczne, albo drużynową. Jeżeli wolicie same poszperać:

(skopiować i wkleić ten link w okno przeglądarki) http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_20140617_94951_zal_u_gk_24_sprawnosci_harcerskie.pdf

Krok 2. Zbieramy zadania i wpisujemy je do zeszytu harcerki:

1. Zadanie drużynowej / przybocznej (przychodzimy, lub piszemy do drużynowej, albo przybocznych z prośbą o zadanie na daną sprawność, np. "igiełkę")
2. Zadanie zastępowej (przychodzimy, lub piszemy do swojej zastępowej  z prośbą o zadanie na daną sprawność, np. "igiełkę")
3. Zadanie własne (Same wymyślamy zadanie, które ma nas czegoś nauczyć. Można się zapytać o pomysł kogoś z rady, albo wziąć coś ze spisu sprawności, który jest wstawiony powyżej)


Krok 3. Wykonujemy zadania. Podsumować je można na różne sposoby, np. przynieść coś co zrobiłyście na zbiórkę, pokazać zdjęcie, zaprezentować coś na zbiórce, pokazać podpis opiekuna albo rodzica

Krok 4. Mówimy Oli Antosiak, że chcemy zamknąć sprawność - pokazujemy zeszycik i opowiadamy o zadaniach

Krok 5. Na apelu drużyny jesteśmy dumne, kiedy zdobędziemy sprawność w rozkazie : ))

Krok 6. Po tym jak usłyszycie w rozkazie, że macie zamkniętą sprawność - wyszywamy sprawność na prawym ramieniu munduru. W kolorze kółka według spisu z "Co to jest?" (najczęściej granatowe)
Każda sprawność ma swój znaczek - znajdziecie ją pod powyższym linkiem







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz